Samostatná Fakulta ekológie bola zriadená na základe rozhodnutia Akademického senátu vtedajšej Vysokej školy lesníckej a drevárskej zo 14. júna 1991, s účinnosťou od 1. októbra toho istého roku. Jej založenie bolo logickým vyústením snahy ekologicky, krajinársky a environmentálne zameraných odborníkov o vytvorenie novej, v poradí tretej fakulty. Vyplynulo však aj z globálneho trendu ekologizácie vedomia obyvateľstva a s tým súvisiacej potreby budovania a rozvoja špecializovaného ekologického vzdelávania. Fakulta ekológie sa stala prvou a zatiaľ jedinou integrovanou vysokoškolskou inštitúciou na Slovensku, ktorá začala poskytovať úplné vysokoškolské vzdelanie pre poslucháčov, zaoberajúcich sa zložením, štruktúrou, usporiadaním a vzájomnými väzbami v rôznych typoch ekosystémov a s tým súvisiacou ochranou prírodného prostredia, starostlivosťou o ekosystémy, tvorbou krajiny, ako aj technickými, politickými, legislatívnymi, spoločenskými a filozofickými aspektmi ochrany zložiek životného prostredia.
Prví študenti boli pôvodne prijatí na trojročné bakalárske štúdium, ktoré sa po úspešnej akreditácii odboru všeobecná ekológia, vrátane priznania práv na habilitačné konania a konania na vymenúvanie profesorov, transformovalo na päťročné jednoodborové inžinierske štúdium so špecializáciami ekológia krajiny, ochrana prírody a ochrana životného prostredia. Riadením novozaloženej fakulty bol poverený vtedajší prorektor doc. Ing. Vladimír Konrád, CSc., ktorý bol následne zvolený za jej prvého dekana.
Polovica 90-tych rokov predstavuje veľmi významný medzník vo vývine fakulty smerom k jej súčasnej podobe. Vtedy sa najskôr uznesením Akademického senátu Technickej univerzity vo Zvolene z 25. mája 1994, s účinnosťou od 1. januára 1995, premenovala na Fakultu ekológie a environmentalistiky a následne sa po príslušnom rozhodnutí akreditačnej komisie pôvodne jednoodborové štúdium stalo dvojodborovým. Začal sa študovať študijný odbor aplikovaná ekológia so špecializáciami ekológia krajiny a ochrana prírody, resp. krajinné inžinierstvo a tvorba krajiny a študijný odbor environmentalistika so špecializáciami environmentalistika, resp. manažment životného prostredia.
V oblasti medzinárodnej spolupráce sa osobitným postavením v rámci Fakulty ekológie a environmentalistiky vyznačuje Katedra UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj, ktorá bola založená v roku 1994 v rámci programu UNITWIN/UNESCO Chairs Programme (University Twinning and Networking) ako súčasť medzinárodnej siete podobne zameraných pracovísk, fungujúcich pod záštitou Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru. Fakulta má dodnes v rámci uvedeného programu detašované pracovisko v Banskej Štiavnici (Belházyov dom), ktorého hlavným poslaním je rozvíjať inovácie a progresívne formy vzdelávania a vedeckého výskumu v odborných oblastiach činnosti katedry UNESCO (v zmysle zmluvy medzi TU Zvolen a UNESCO Paríž o zriadení UNESCO Chair), rozvíjať aktivity založené na multidisciplinárnej spolupráci domácich a zahraničných škôl a inštitúcií pri riešení konkrétnych regionálnych problémov a slúži aj na podporu terénnych prác a cvičení, organizáciu odborných exkurzií a vedeckých podujatí. Vo svojich činnostiach využíva unikátny potenciál historickej Banskej Štiavnice - lokality zapísanej na Listinu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pomerne priamočiare obdobie v doterajšej histórii fakulty sa končí v roku 1997 prijatím uznesenia Akademického senátu Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý rozhodol o zmene sídla Fakulty ekológie a environmentalistiky a schválil projekt jej presťahovania zo Zvolena do Banskej Štiavnice. Návrh na zmenu sídla fakulty sa stretol s priaznivou reakciou vtedajších vládnych orgánov podporujúcich revitalizáciu Banskej Štiavnice a návrat vysokoškolských študentských tradícií do tohto historického mesta. Prví poslucháči začali v Banskej Štiavnici študovať od začiatku akademického roka 1998/99. Úplným presídlením Fakulty ekológie a environmentalistiky v roku 2000 sa na jednej strane podarilo vyriešiť jej dovtedajšie priestorové problémy, na druhej strane však geografická odlúčenosť od sídla univerzity a vysoké úhrady za prenájom priestorov mali za následok neúnosné zvyšovanie fixných prevádzkových nákladov, ale aj oslabenie vzťahu medzi Fakultou ekológie a environmentalistiky a ostatnými súčasťami Technickej univerzity vo Zvolene. Predovšetkým kvôli zníženiu objemu finančných prostriedkov vynakladaných na prevádzku, ale aj s cieľom upevniť integritu zvolenskej technickej univerzity, vydal preto jej rektor v nadväznosti na uznesenie univerzitného akademického senátu zo 16. marca 2006 rozhodnutie o opätovnej zmene sídla Fakulty ekológie a environmentalistiky z Banskej Štiavnice na Zvolen s účinnosťou od 1. septembra toho istého roku.
Po zavŕšení prechodu na trojstupňové vysokoškolské vzdelávanie sa počet študijných programov vyučovaných na Fakulte ekológie a environmentalistiky stabilizoval na sedem: Ochrana a využívanie krajiny (I., II. a III. stupeň), Environmentálne inžinierstvo (I., II. a III. stupeň), Environmentálny manažment (I. a II. stupeň – len v externej forme), Ekológia a ochrana biodiverzity (I., II. a III. stupeň), Forenzná a kriminalistická environmentalistika (I. a II. stupeň), Ekológia, zručnosti a adaptácie (I. stupeň) a Inžinierstvo životného prostredia (I. stupeň – len denné).
Aktuálna štruktúra poskytovaných študijných programov sa v nasledujúcom období bude prehodnocovať v súvislosti so zosúlaďovaním akreditačných kritérií, pretože je závislá najmä od záujmu študentov, ale aj od súčasných možností ich personálneho zabezpečenia.
Práva na uskutočňovanie habilitačných konaní a konaní na vymenúvanie profesorov má naša fakulta v súčasnosti priznané v odbore ekologické a environmentálne vedy.
Kde nás nájdete dnes?