IP ERASMUS „Innovation in Nature Based Tourism Services“
Študenti Fakulty ekológie a environmentalistiky sa od roku 2010 zúčastňujú Intenzívneho Programu ERASMUS na univerzite Stefan cel Mare v Suceave v Rumunsku. Intenzívny program s názvom „Innovation in Nature Based Tourism Services“ je dvojtýždňový kurz pre študentov bakalárskeho, inžinierskeho ako aj doktorandského štúdia študujúcich v oblasti podnikania, turizmu, environmentálnych vied a príbuzných disciplín. Prvý ročník intenzívneho programu sa konal na rovnakom mieste v máji roku 2010, na ktorom sa zúčastnili študentky FEE Bc. Dominka Stránska a Bc. Petra Vachová. V roku 2011 našu fakultu a Slovensko veľmi úspešne reprezentovali Ing. Renáta Cihlárová, Alena Martinková, Michal Miklós, Veronika Mizeríková a Barbora Pečíková. IP je účastná aj Ing. Magdalénou Pichlerová, PhD. ako tútorom jednej z pracovných skupín zameraných na rozvoj turizmu v rurálnom území.
Partnermi projektu intenzívneho programu sú univerzity z Fínska, Talianska, Rakúska, Bulharska a Rumunska (ako nositeľ projektu) a za Slovensko Technická univerzita vo Zvolene z participáciou Lesníckej fakulty (Ing. Daniel Halaj, PhD.) a Fakulty ekológie a environmentalistiky.
Počas intenzívneho programu študenti spolupracujú v medzinárodne zmiešaných tematických pracovných skupinách s cieľom návrhu inovatívnych metód a vypracovania prípadových štúdií. Pracovným jazykom programu je angličtina a študenti po ukončení kurzu sú hodnotení aj kreditným systémom. Projektovým manažérom je doc. Carmen Nastase, spolu s Alinou Hodoroabou z Facultatea de Ştiinţe Economice şi Administratie Publica (Faculty of Economics and Public Administration) Universitatea Stefan cel Mare Suceava, Suceava, Romania).
Okrem účasti na odborných prednáškach, ktoré sú zabezpečené špecialistami z participujúcich krajín, študenti majú výnimočnú možnosť získať skúsenosti s prácou v medzinárodnom prostredí, v rámci pracovných skupín dochádza k intenzívnej výmene informácií, vedomostí ako aj vzájomnému obohateniu nielen na odbornej úrovni, ale aj z hľadiska spoznania kultúrneho pozadia jednotlivých participantov. Jedným z výnimočných bonusov účasti na takýchto kurzoch je možnosť spoznať navštívenú krajinu, oboznámiť sa s jej prírodným ako aj kultúrnym bohatstvom a samozrejme získať nové kontakty a priateľov.
Web IP ERASMUS INNO NATOUR: http://www.innonatour.usv.ro/
Socrates Erasmus
V týždni 23. – 27. 10. 2006 sa už po druhý krát uskutočnil bilaterálny projekt Rozvoj Banskej Štiavnice v rámci modulu Plánovanie v Európe vypracovaného študentmi Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene a študentmi z Fachhochshule Weihenstephan, Freising, Nemecko (partnerská univerzita programu Socrates Erasmus).
Medzinárodné tímy pracovali na 3 témach:
- Nový priestorový koncept obnovy sídliska Drieňová (A new open space concept for the rehabilitation of the Drieňová panel housing settlement)
- Organizácia a vybavenosť trvalo udržateľného turizmu v Banskej Štiavnici (Organisation and infrastructure of sustainable tourism in Banská Štiavnica)
- Banskoštiavnická kalvária – ochrana, obnova a využitie historického miesta (Calvary Mountain – preservation, rehabilitation and contemporary use of a historic site and landmark)
Výsledkami bolo konkrétne návrhy revitalizácie mesta Banská Štiavnica a jeho častí. Prezentácie výsledkov projektu sa uskutočnili na Mestskom úrade v Banskej Štiavnici v piatok 27. 10. 2006, kde sa stretli s veľkým záujmom zo strany zástupcov odborných organizácií i verejnosti.