Fakulta ekológie a environmentalistiky sa zapojila do jedinečného projektu Bielokarpatský ovocný poklad, projektu švajčiarsko-slovenskej spolupráce, ktorého cieľom je záchrana starých krajových odrôd ovocných drevín v regióne Bielych Karpát. Cieľmi projektu sú:
- Mapovanie – prieskum a hodnotenie odrodovej skladby Malus x domestica Borkh. a Pyrus communis L. emend. Burgsd., priestorové rozšírenie Sorbus domestica L.) v regióne Bielych Karpát, vytvorenie a prevádzkovanie národne kompatibilnej databázy jedincov zmapovaných odrôd. Výsledky prieskumu môžu byť prínosom pre poznanie súčasného stavu starých a krajových odrôd v sledovanom území a stať sa podkladom pre ich ďalšiu záchranu.
- Ovocný sad – založenie a prevádzka verejnosti prístupného sadu starých a krajových odrôd zaznamenaných v sledovanom regióne, dopĺňajúceho kolekciu slovenských repozitórií.
- Asociácia – vznik „Asociácie pestovateľov a podporovateľov starých a krajových odrôd“, ktorej cieľom je vytvorenie podmienok pre dlhodobú systematickú prácu rôznych subjektov v súlade s cieľmi a poslaním projektu po jeho skončení.
- Popularizácia – envirovýchovné aktivity (prednášky pre základné a stredné školy, ovocinársko-krajinárska exkurzia spojená s ochutnávkou miestnych produktov, kurz výsadby, ošetrovania a starostlivosti o staré ovocné stromy, víkendové brigády v sade, odborná konferencia a ďalšie).
Info na: www.sopsr.sk/ovocnypoklad
Cieľ 2: Ovocný sad
Tematicky zaujímavá publikácia STARÉ SORTY SÚ IN, Autorka Andrea Uherková
Prezentácia v prezi
Koláž fotiek z prípravy plochy pre výsadbu a sadenia stromov na lokalite Hrabiny (foto: archív KPTK, Bc. Lukáš Podolský, 2012).
Kolekciu odrôd ovocných drevín pochádzajúcu najmä zo Slovenského stredohoria (no i iných oblastí Slovenska) zakladáme na lokalite Hrabiny vzdialenej od Zvolena približne 13 km a patriacej do k. ú. obce Tŕnie. Lokalita s výmerou 1,2 ha má najmä vedecko - výskumný, pedagogický, zbierkový, no v budúcnosti okrajovo aj ekonomický význam.
Pri súčasnej úrovni poznania problematiky a potrebe ochrany genofondu starých a krajových odrôd má z pohľadu zachovania genetickej a odrodovej diverzity primárny význam udržanie a racionálny rozvoj súčasnej existujúcej genotypovej a fenotypovej variability ovocných drevín. A hoci v súčasnosti existuje niekoľko repozitórií (genofondových sadov), zriedkavo poskytujú verejnosti či odborným inštitúciám komplexný prístup k informáciám o zozbieranom biologickom materiáli.
Zakladaná zbierka preto predstavuje otvorenú kolekciu, v priestoroch ktorej plánujeme organizovať okrem spomínaných pedagogických a vedecko-výskumných aktivít pre študentov a odborných pracovníkov aj podujatia pre verejnosť, ako sú ovocinárske kurzy, exkurzie a ochutnávky a z ktorej bude možné odoberať genetický materiál v podobe vrúbľov či mladých stromčekov príslušnej odrody pre potreby individuálnych výsadieb.
V roku 2011 sme s vedením Školského lesného podniku vytypovali plochu pre založenie sadu. Na jar v roku 2012 sme v spolupráci s Katedrou environmentálneho inžinierstva a Národným lesníckym centrom vo Zvolene stanovili chemické zloženie pôdy pre potreby inžiniersko-technických opatrení a na jeseň sa nám vďaka spolupráci so študentmi fakulty podarilo rozvrhnúť priestor pre výsadbu, vytýčiť komunikácie a doplnkové objekty a vysadiť na tretine plochy podpníky tvorené semenáčmi a plánkami jabloní a hrušiek. Pripravili sme tiež plochu pre založenie škôlky.
Materiál pre vegetatívne rozmnožovanie, teda vrúble a očká cielených odrôd získavame najmä vďaka prieskumu, ktorý realizujú študenti v rámci svojich bakalárskych a diplomových prác. Takýmto spôsobom sme doteraz zachytili odrodovú skladbu obcí Žibritov, Zaježová, Belá a pokračujeme aj ďalšími územiami.
Cieľom zámeru nie je založiť produkčný sad. Snažíme sa vytvoriť krajinársky zaujímavú plochu vhodnú na realizáciu širokého spektra pedagogických a vedeckých aktivít viacerých pracovísk univerzity. Samotnému plánu výsadby preto predchádza dôsledná príprava návrhu celého priestoru, na ktorom sa v rámci cvičení podieľali aj študenti (foto: Bc. Lukáš Podolský, 2012).
Autormi zámeru sú Mgr. Bruno Jakubec, PhD. a Ing. Juraj Modranský, PhD. Odborným garantmi doc. Ing. Karol Kočík, PhD. a Ing. Juraj Modranský, PhD. Riešiteľským pracoviskom je Katedra plánovania a tvorby krajiny, Fakulta ekológie a environmentalistiky, Technická univerzita vo Zvolene.
Podrobnejšia správa obsahujúca charakteristiku pedagogických a vedecko-výskumných aktivít, ako aj technické parametre objektu sa nachádza v dokumente „Ovocný_sad_TU“.
Mgr. Bruno Jakubec, PhD.
Po vytýčení dôležitých prvkov (plocha pre umiestnenie demonštračného objektu, komunikácie, priehľadov a obslužných plôch) nasledoval výkop jám. Energickejší z nás pôdu rozšafne vyhadzovali, iní ju starostlivo ukladali na kôpku vedľa jamy (foto: Bc. Lukáš Podolský, 2012).
Niekde treba začať. Prvému stromu už chýba len ochrana pred hladnou zverou. V úvodnej časť výsadby, ktorú sme realizovali 13.11.2012 sme vysadili zhruba 40 podpníkov jabloní a vytvorili základ pre založenie škôlky (foto: archív KPTK, 2012).
Číslo | Názov dokumentu | Typ | Veľkosť |
---|---|---|---|
1 | Ovocný sad | 118.52 KB |