Na základe nominácií dekanov fakúlt, ktoré schválilo Vedenie Technickej univerzity vo Zvolene dňa 24. marca 2023, rektor Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., udelil Plaketu J. A. Komenského za rok 2023 za mimoriadny prínos v oblasti vzdelávania na Technickej univerzite vo Zvolene nasledujúcim učiteľom Fakulty ekológie a environmentalistiky:
doc. Ing. Andree Diviakovej, PhD.
Za dlhodobú a intenzívnu prácu so študentmi. Ako študijná poradkyňa im venuje veľkú pozornosť a všestranne pomáha pri prekonávaní problémov nielen pri nástupe na štúdium, ale aj v ďalších rokoch. Do výučby vnáša, okrem vysoko odborného prístupu, aj výrazný zážitkový akcent a silné prepojenie na prax. Doc. Diviaková má za sebou dlhoročnú kvalitnú pedagogickú činnosť v oblasti rastlinných biotopov a ekologických sietí a pod jej vedením vyrástlo veľa absolventov, ktorí sa na trhu práce úspešne uplatnili.
doc. Ing. Tomášovi Lepeškovi, PhD.
Za kvalitnú a vysoko odbornú pedagogickú činnosť v oblasti meliorácií, rekultivácií, manažmentu povodí a geoekológie horských a vysokohorských oblastí, predovšetkým však za citlivý a ľudský prístup k študentom. Doc. Lepeška výrazne podporuje študentov pri ich mimoškolských aktivitách, ktoré prispievajú k propagácii Fakulty ekológie a environmentalistiky. Pri výučbe akcentuje silné prepojenie teórie s reálnymi príkladmi a praktickými riešeniami. Cenu rektora Technickej univerzity vo Zvolene za vedecký prínos získali: Skrátená a upravená verzia pôvodného článku publikovaná na webe TUZVO: Slávnostné zasadnutie vedenia TUZVO pri príležitosti Dňa učiteľov.
Cenu rektora Technickej univerzity vo Zvolene za výnimočné publikácie knižného charakteru získali nasledovní autori knižných publikácií:
prof. Ing. Slavomír Stašiov, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky, za významný vedecký prínos.
Cena sa prof. Stašiovovi udeľuje za články v 1. a 2. kvartile podľa databázy WoS a za príkladné vedenie výskumnej úlohy VEGA „Vplyv manažmentu na biodiverzitu a ekosystémové služby podhorských lúk“ zameranej na posúdenie vplyvu manažmentu na podhorské lúky z hľadiska ich biodiverzity, ekologickej stability, ochranárskej hodnoty, plnenia ich funkcií a poskytovania ekosystémových služieb. Nominant bol tiež spoluriešiteľom KEGA grantu „Vedecká výučba v ekologickom vzdelávaní: kolaboratívny prístup "Terén - Laboratórium - Aplikácia".
Ing. Jozef Salva, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky, za významný vedecký prínos.
Cena sa Dr. Salvovi udeľuje za mimoriadne významný autorský podiel v piatich vedeckých prácach v časopisoch evidovaných v databáze Web of Science, z toho 4 práce sú v databáze Current Contents Connect a za jeho významné aktivity vo vedecko-výskumnej činnosti v oblasti environmentálneho inžinierstva. Dr. Salva publikoval ako mladý vysokoškolský pedagóg za obdobie rokov 2021 – 2022 články prevažne v 2. kvartile s IF v rozmedzí 2,736 – 3,473. Zodpovedne a aktívne sa spolupodieľal na projekte Envihealth, podporenom z OP Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.
Skrátená a upravená verzia pôvodného článku z webu TUZVO: Slávnostné zasadnutie vedenia TUZVO pri príležitosti Dňa učiteľov