Čo budeš študovať
Študijný program „Ochrana a využitie krajiny“ je o ekologických poznatkoch a ich aplikácii - využití v praxi
POOBZERAJTE SA OKOLO SEBA ... je veľa príležitostí ako zlepšiť prostredie okolo nás, Prostredie sídiel, kde bývame a krajina pri našich sídlach vyžaduje nové prístupy, skrášlenie a starostlivosť Naša práca to nie je len sedenie za počítačom, ale predovšetkým práca v teréne (pozri video http://bit.ly/B-OVK). Poznávame krajinu okolo nás a snažíme sa jej porozumieť. Pochopiť aké má problémy a hľadať riešenia. Navrhovať úpravy na zlepšenie jej stavu a stavu našich sídiel.
Chce to iba dobrý nápad. Niečo vymyslieť, čo urobí naše prostredie funkčným, krajším a príťažlivým.
ČO ZNAMENÁ OCHRANA A ČO VYUŽITIE KRAJINY? Ochrana znamená o niečo sa starať. Zachovať to, čo vytvára hodnotu. Týka sa to tak prírodných ako aj kultúrnych hodnôt krajiny.
Využite znamená efektívne zhodnotiť zdroje ktoré nám planéta a zem umožňujú. Správne hospodárenie, tak aby sme neprekročili produkčnú schopnosť, únosnosť a zraniteľnosť krajiny. Týka sa to tak poľnohospodárskej, lesnej, riečnej a sídelnej krajiny.
Čo je to krajina ? To čo nás obklopuje a to čo má svoje tajomstvá. Krajina má rad pozoruhodných vlastností. Môžeme ich skúmať z hľadiska geografie, krajinnej ekológie, z hľadiska botaniky (fytológie), alebo zoológie (živočích), alebo aj z kultúrno-historického hľadiska.
Krajina „obsahuje“ geomorfologické (reliéfne), geologické, pedologické (pôdy), hydrologické (riečna sieť), klimatické, vegetačné (rastliny, dreviny) vrstvy. Môžeme ju skúmať ako fyzicko-geogarfický neživý objekt, alebo ako živý organizmus.
Prídete do krajiny a poviete si : „to je krása“. Tak to povie laik, návštevník, turista. Našou výhodou je, že tomu rozumieme „do hĺbky“. To nám umožňuje nielen krajinu vnímať ako niečo pekné, ale pomáhať jej tam, kde trpí poruchami, nedostatkom a kde je poškodená.
PRIESKUM KRAJINY, CESTY A TERÉNY
- Máš rád prírodu, rád sa túlaš po krajine a chcel by si o nej vedieť viac? Potom je náš bakalársky a následne inžiniersky študijný program určený pre Teba! Tvoje prechádzky do krajiny už nikdy nebudú také ako predtým!
- Si zvedavý ako funguje krajina ? Čo sú to ekosystémy ? Naučíš sa nielen poznať základné zložky krajiny ako horniny, reliéf, pôdu, rastliny a živočíchy, ale budeš chápať aj vzájomné vzťahy medzi nimi.
- Vieš aké má krajina hodnoty a čím je naša zem výnimočná ?
- Pribalíme Ti vedomosti o ľudskej spoločnosti a o ochrane prírody. K tomu patrí ja „trochu“ ekologickej filozofie a poznatky o ekonomike a našom právnom systéme / legislatíve.
- Naučíš sa „čítať“ krajinu okolo seba a pochopiť čo jej chýba a ako to napraviť
SME TU NA RIEŠENIE PROBLÉMOV SÚVISIACICH SO VŠEOBECNOU EKOLÓGIOU A EKOLÓGIOU KRAJINY ... je to v správach každý deň !!! Ekologické havárie a pohromy - povodne, zosuvy, erózia ...
K náprave vedú ekostabilizačné opatrenia v krajine. Návrhy, ktoré naprávajú, stabilizujú to, čo je v krajine „pokazené“.
Navrhujeme úpravy a konkrétne objekty v krajine, ktoré zlepšujú jej stav. Slúži na to ochrana prírody a primerané využitie krajiny. Tvorba krajiny a krajinný dizajn. Čo nás motivuje ? Potreba mať okolo seba krajinu, ktorá prirodzene funguje. Potreba skrášliť prostredie v ktorom žijeme a krajinu ktorá nás obklopuje.
AKO NA TO? Základom sú poznatky ! Poznatky z krajinnej ekológie, prírodných a technických vied, ale aj humánnych odvetví. Základom je ekosystémová teória. Tá nám umožňujú poznať zákonitosti stavu, procesov a zmien v krajine. Hovoríme o vzťahoch živých organizmov a prostredia a o ekologických procesoch, vrátane porúch, havárií (odborne sa nazývajú disturbancie) a rizík ... Súčasťou krajiny je aj jej vzhľad. Krajinná scenéria, to, čím sa nám krajina páči. Krajina nepozná make-up (po našom mejkap), ale jej vzhľad sa dá skrášliť. Na slúžia opatrenia tvorby krajiny.
Kde tieto poznatky vieme uplatniť ?
- v ochrane prírody a ochrane pamiatok
- v ochrane krajiny pred ekologickými hrozbami a pred nepriaznivými dopadmi ľudských aktivít
- v návrhu ekostabilizačných objektov, ktoré zlepšujú stav krajiny
- v pretváraní súčasnej krajiny na vyššiu kvalitu
- v krajinnom inžinierstve, efektívnom využití krajiny a jej zložiek
- v priaznivej zmene usporiadaností zložiek krajinnej štruktúry
- v cestovnom ruchu, turizme, či rekreácii
AKO ZLEPŠIŤ KVALITU ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA OKOLO NÁS?
- zelenou infraštruktúrou, zvyšovaním podielu zelene
- rešpektovaním primeraného pohodlia obyvateľov našich sídiel, miest a dedín, odborne povedané minimálnych štandardov vybavenosti sídiel s dôrazom na podiel zelene / vegetácie
- zeleň v krajine vytvára „kostru jej organizmu“. Je potrebné mať v krajine dostatočné zastúpenie a podiel vegetácie, predovšetkým drevín a lúčnych spoločenstiev, s dôrazom na ekológiu drevín a trávnych porastov ...
- krajinu môžeme zlepšiť vegetačnými úpravami, ekologickými sieťami – spojitými vegetačnými formáciami, územnými systémami ekologickej stability,
- dôležité je aj sprístupnenie krajiny návštevníkom. Navrhovanie tematických trás, náučných chodníkov, lesoparkov, prímestských rekreačných zón, cyklotrás...
POZNÁTE PRÍBEH KRAJINY OKOLO NÁS ? Krajina okolo nás skrýva veľa tajomstiev a skoro zabudnutých príbehov. Krajina je ako otvorená kniha. Ak chcete ako window, okkno do ktorého, alebo z ktorého sa dívame. Naučíme vás „čítať“ históriu krajiny a to čo je v nej pozoruhodné. Spoločne sa naučíme chápať hodnoty krajiny a jej krajinno-estetické vzťahy.
AKO SA TO V PRAXI RIEŠI?
- v praxi sa spracováva celý rad dokumentácií
- v našom prípade sú to krajinárske štúdie a krajinno-ekologické plány, expertízy a posudky
- štúdie a projektové štúdie, územnoplánovacia dokumentácia, tvorba krajiny, posudzovanie vplyvov činností na životné prostredie, projekty pozemkových úprav, ekostabilizačné úpravy v krajine, projekty zelenej infraštruktúry, greenway, cyklotrasy, tematické a náučné trasy v krajine atď.
- projekty na elimináciu erózie (sanácia eróznych rýh, prehrádzky, stabilizácia svahov) na sanáciu poškodených krajín (zatrávnenie, vegetačné úpravy)
- adaptačné opatrenia na zmenu klímy, návrh hrádzí, poldrov, malých vodných nádrží, retenčných bazénov
ČO NA TO POTREBUJEME ? Okrem poznatkov z aplikovanej / krajinnej ekológie môžete rozvíjať aj osobné zručnosti. Ovládanie softwarových produktov. GIS-ových programov, programov tvorby máp a analýz vlastností krajiny, grafických programov - CAD-ovských, projekčných, pre návrh eko-stabilizačných objektov v krajine. Zvládnutie grafickej interpretácie našich nápadov prostredníctvom prezentácií v PowerPointe, spracovania fotografií v Gimp-e a PanoramaMaker, kresby, tvorby máp a výkresov ...
NAŠTARTUJ – SÚ TU NAŠE, VAŠE A TVOJE FAKULTNÉ DNI - v prvé dni sa nestratíte, na začiatku štúdia Vás čaká teambuilding, exkurzia po univerzite aj stretnutie s absolventmi Ešte váhaš?
Študijný program (cvičenia a prednášky) je vyučovaný len v slovenskom jazyku.
Uplatnenie
Profil absolventa vyplýva z aktuálnych potrieb riadenia pozitívneho stavu životného prostredia.
Absolvent disponuje základnými, nevyhnutnými poznatkami a zručnosťami:
Poznatky: Základné ekologické princípy v oblasti ekológie krajiny, ekológie jedinca, spoločenstiev a populácií, ekológie poľnohospodárskych, lesných a urbánnych ekosystémov, ochrany a využívania obnoviteľných a neobnoviteľných prírodných zdrojov, biodiverzity a ochrany prírody, racionálneho obhospodarovania, využívania a tvorby krajiny.
Absolvent ovláda základné vzájomné vzťahy medzi živými a neživými zložkami prírodných ekosystémov v krajine a antropogénnymi zložkami krajinných ekosystémov. Tímová a individuálna práca: Absolvent môže pracovať efektívne ako jednotlivec, člen alebo vedúci pracovného kolektívu, vytvárať databázy údajov, využívať ich, interpretovať a zovšeobecňovať, vytvárať prognózy z hľadiska lokálneho, regionálneho aj celoštátneho, udržiavať kontakt s aktuálnym vývojom vo svojej disciplíne.
Osobné zručnosti a kompetencie: pri riešení úloh využívame výpočtovú techniku, vyspelé software, informačné systémy (GIS) a grafické programy CAD.
Manažment a riadenie: Absolvent štúdia je spôsobilý vykonávať odborné činnosti na nižšej riadiacej úrovni úradov štátnej správy a miestnej samosprávy, v organizáciách životného prostredia, ochrany prírody (správy chránených území), v hospodárskej sfére, kde sa vyžadujú odborné predpoklady so zameraním na krajinu, životné prostredie alebo na ovládanie GIS, ale i v mimovládnych organizáciách zameraných na ochranu krajiny alebo životného prostredia. Vie vytvárať podklady pre krajinárske a krajinno-ekologické dokumentácie.
Osoby zodpovedné za študijný program:
prof. Ing. Branislav Olah, PhD.
prof. Ing. Vladimír Kunca, PhD.
prof. Ing. Jana Škvareninová, PhD.
doc. Ing. Martina Slámová, PhD.
doc. Ing. Igor Gallay, PhD.
Študijní poradcovia: doc. Ing. Igor Gallay, PhD. a Ing. Juraj Modranský, PhD.