Testovanie zariadenia na monitoring kvality ovzdušia - AIRNOTE, za účelom realizácie výskumno-vývojovej spolupráce s hospodárskou praxou.
Konkrétnym príkladom aktuálneho transferu poznatkov a technológií z výskumných inštitúcií do praxe je aj aplikácia poznatkov v oblasti riadenia kvality ovzdušia, ktoré môže FEE TUZVO zabezpečiť pre podnikateľský a verejný sektor.
Ing. Miroslav Vanek, PhD. a Ing. Jozef Salva, PhD. z katedry Environmentálneho inžinierstva FEE TUZVO v spolupráci s SHMÚ testujú nový prístroj AIRNOTE, ktorý slúži na meranie koncentrácie tuhých znečisťujúcich látok v ovzduší. Aktuálne na trhu existuje viacero podobných komerčných zariadení, no tento prístroj je výnimočný tým, že i keď je relatívne lacný dokáže dlhodobo autonómne fungovať a je tiež veľmi nenáročný na údržbu a inštaláciu.
Merací prístroj AIRNOTE od výrobcu Blues Wireless (v spolupráci so Safecast) je vlastne malý kompaktný prístroj fungujúci nezávisle od zdroja energie a dátového pripojenia. Je napájaný solárnym panelom v kombinácii s akumulátorom a dátové spojenie je riešené cez GSM modul. Meranie koncentrácie tuhých znečisťujúcich látok (TLZ) je realizované metódou laserovej difrakcie. Okrem koncentrácie TZL vo frakciách PM10, PM2,5 a PM1 prístroj zaznamenáva aj teplotu, tlak vzduchu a relatívnu vlhkosť. Údaje sú v pravidelných intervaloch odosielané do verejne dostupnej online databázy.
Prístroje AIRNOTE sú súčasťou medzinárodnej siete SAFECAST, ktorá sa venuje monitorovaniu rádioaktivity a aktuálne aj kvalite ovzdušia. Všetky namerané údaje a poloha jednotlivých meracích prístrojov sú pre užívateľov ale i pre verejnosť dostupné cez interaktívnu mapu.
Proces testovania zariadenia AIRNOTE prebiehal tak, že v prvej fáze bol prístroj umiestnený priamo na profesionálnu monitorovaciu stanicu SHMÚ, aby bolo možné porovnať namerané hodnoty a posúdiť presnosť a spoľahlivosť jeho prevádzky a nameraných údajov. V aktuálnej fáze sa vyhodnocujú výsledky merania za posledných 6 mesiacov.
Testovaný prístroj samozrejme nemá ambíciu nahradiť existujúce profesionálne monitorovacie stanice, no potencionálne by mohol napríklad pomôcť rozšíriť už ich jestvujúcu sieť o nové meracie body v kategórii "citizen science". Táto kategória, tzv. občianska veda zahŕňa prístroje, ktoré sú cenovo dostupné aj pre bežných nadšencov vedy a zároveň dokážu poskytovať údaje s akceptovateľnou presnosťou a spoľahlivosťou.
Kvalita ovzdušia, konkrétne koncentrácia tuhých znečisťujúcich látok je obzvlášť v aktuálne dobe nielen čoraz viac v centre pozornosti odborníkov, ale i verejnosti. Svedčí o tom aj nedávny záujem zo strany BBSK o konzultácie s FEE TUZVO, práve pri výbere monitorovacieho zariadenia kvality ovzdušia.
Konkrétnejšie informácie a výsledkoch meraní vo forme grafov nájdete na webstránke: https://grafana.safecast.cc/goto/5da7T6q7z
Mediálna podpora pre mobilizáciu transferu poznatkov a technológií z výskumných inštitúcií do praxe prebieha v rámci projektu: Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK II
Mgr. Attila Rácz, PhD.