Grantová výzva: SAMRS/2015
- Sektorová priorita: Začleňovanie rozvojového vzdelávania do študijných programov na vysokých školách formou budovania interných kapacít v oblasti a zavádzania tém GV do vyučovacieho procesu.
- Žiadateľ projektu: Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
- Partner projektu: Technická univerzita vo Zvolene
- Spolupracujúce subjekty: PDF
- Viac informácii: Ing. Zuzana Gallayová, PhD.
s témami globálneho vzdelávania vo Vzdelávacom centre Zaježová v rámci predmetov Súčasná spoločnosť výzvy a vízie I. a II. (Sokratov inštitút)
Marie Stracenská
- žurnalistika, Slovenská republika
- termín: 22. - 25. 10. 2015
Denne sa na ne pozeráme. Niekedy sa o nich rozprávame. Správy v slovenských novinách, rádiách, televíziách. Kto ich robí? A prečo sú také rozdielne? Čo najviac zaujíma redakcie? Prečo sa niektoré udalosti do správ vmestia a iné nie? Kto médiá sleduje a ako sa to dá zistiť? Čo etika, prístup k divákom, respondentom? Majú médiá vychovávať? Neustále ma prekvapuje, koľko málo ľudia o pozadí médií vedia, ako sa im niekedy nevedia brániť, ako si myslia, že sú všemocné, ako im mnohí naivne dôverujú a iní ich nemôžu ani vystáť – a pritom sa bez nich nezaobídeme.
Vanessa Andreotti
- globálne vzdelávanie
- Univesity of British Columbia, Kanada
- termín: 26. - 29.11. 2015
Globálne vzdelávanie dnes stojí pred viacerými výzvami. Ako máme spoločne existovať na ohraničenej planéte, vo svete plnom rozličných problémov, na sebe navzájom závislých spoločenstiev a zvyšujúceho sa bezprávia? Ako sa máme vyhnúť lákadlám etnocentrizmu (moja pravda je objektívnou pravdou), nihilizmu (objektívna pravda nejestvuje), paternalizmu (pomáham Ti, a preto mám pravdu) a ahistoricizmu (zabúdaniu na jednoduchú skutočnosť, že každý problém má svoje dejiny)? Ako sa naučiť žiť bez predpísaných, jednoduchých riešení?
Fotografie z interaktívneho kurzu globálneho vzdelávania vo Vzdelávacom centre Zaježová pre študentov Sokratovho inštitútu a vyučujúce z Fakulty managementu Univerzity Komenského, Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov, Ekonomickej fakulty a Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Fakulty ekológie a environmentalistiky TUZVO:
Saamah Abdallah
New Economic Foundation Institute v Londýne (19. - 22. 12. 2015)
Sammah Abdallah 19. 12. 2015 vo Zvolene (čítaj Americký sen stojí štyri planéty) - verejná prednáška
Študentom Sokratovho inštitútu Saamah ukázal, aké negatívne dôsledky nastávajú, ak meriame ekonomickú úspešnosť krajiny čisto podľa ziskov, ktoré je schopná vyprodukovať, a zanedbávame ostatné faktory, ako dopad na životné prostredie a šťastný život obyvateľov. Predstavil im dva iné indexy (HPI – Happy Planet Index a GNH – Gross National Happiness), ktoré tieto faktory zohľadňujú. Ako červená niť sa celou prácou Saamaha Abdallaha vinie otázka, akú funkciu vlastne ekonomika má. Má byť otrokyňou zisku a nadnárodných spoločností, alebo má slúžiť ľuďom a Zemi, na ktorej žijú?
Dušan Ondrušek
- facilitácia, PDCS, Slovenská republika
- termín: 21. - 24. 1. 2016
Prvou tematickou oblasťou workshopu bola medzikultúrna citlivosť a vyjednávanie v medzikultúrnom kontexte. Ako spolupracovať v globalizovanom svete multikultúrnych tímov? Práca s kultúrnou diverzitou - koncepcia šiestich štádií kultúrnej citlivosti Miltona Benetta. Hľadanie ciest, ako sa produktívne vyrovnávať so stretmi odlišných kultúr a pestovať synergiu. Vyjednávanie v situácii kultúrne sýteného konfliktu (na základe hodnotových odlišností a odlišných sociálnych noriem, konfrontácii odlišných jazykov, vier, zvyklostí. Na základe praktických príkladov sme si objasnili fázy vývoja konfliktov (koncepcia CH. Moore, S. Carpenter k eskalácii a de-eskalácia) a diagnostikovali zložky pre analýzu konfliktov (ako odhaľovať zdroje, primárnych, sekundárnych a terciálnych aktérov).
Tomáš Ryška
- etnografia, Univerzita Pardubice, Česká republika
- termín: 18. - 21. 2. 2016
Ľudia zo Západu cítia morálnu povinnosť pomáhať svetu. Je ale ich pomoc užitočná? Neškodí viac, než pomáha? A nie je to v skutočnosti tak, že bohatý Západ berie od väčšiny sveta na obchodných clách, firemných kontraktoch a výhodných zmluvách rádovo viac, než dáva v rozvojovej pomoci? O tom, ako vyzerá svet z perspektívy prírodných národov, ako je dobré a naopak zlé pomáhať a čomu sa môžeme naučiť od roľníkov v severnom Thajsku prednášal Tomáš Ryška, ktorý s nimi strávil dlhé roky v bezprostrednej blízkosti.
Stephen Gallegos
- psychoterapia, učil na Mercer University v Georgii, USA
- 9. - 12. 4. 2016
Verejná prednáška
Tomáš Ryška
18.02.2016 TUZVO
- úvodný seminár pre učiteľov partnerských univerzít na TUZVO (v Informačnom bode globálneho vzdelávania v SLDK) – výmena doterajších skúseností (18.9.2015)
- účasť 8 vysokoškolských učiteľov a doktorandov z partnerských univerzít na workshopoch
- analýza Informačných listov predmetov vyučovaných na partnerských univerzitách ich učiteľmi a študentmi, aktualizácia o témy globálneho vzdelávania, podpora kontextu globálnych súvislostí, výmena skúseností v oblasti interaktívnych metód výučby