Projekt Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a Technickej univerzity vo Zvolene podporený Slovak Aid v rámci výzvy č. SAMRS/2013/ - Rozvojové vzdelávanie, Budovanie kapacít a Spolufinancovanie projektov schválených EK v zmysle Národného programu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky na rok 2013.
- Začiatok projektu: september 2013
- Ukončenie projektu: marec 2015
Na podnet Mgr. Evy Svitačovej, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (Katedra spoločenských vied) sa 24. 11. 2014 na Technickej univerzite vo Zvolene uskutočnilo pracovné stretnutie. Jeho cieľom bola výmena skúseností z realizácie globálneho vzdelávania na oboch univerzitách a oboznámenie sa s výstupmi projektov:
- za SPU: Implementácia globálneho rozvojového vzdelávania do edukačného procesu na ekonomických fakultách (projekt KEGA)
- za TUZVO: Globálne vzdelávanie na Fakulte ekológie a environmentalistiky (Projekt Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a Technickej univerzity vo Zvolene podporený Slovak Aid v rámci výzvy č. SAMRS/2013/ - Rozvojové vzdelávanie, Budovanie kapacít a Spolufinancovanie projektov schválených EK v zmysle Národného programu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky na rok 2013)
Zúčastnení:
- za Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (Fakulta ekonomiky a manažmentu, Katedra spoločenských vied) Mgr. Eva Svitačová, PhD., PhDr. Anna Mravcová, PhD.
- za TUZVO (Fakulta ekológie a environmentalistiky) Ing. Magdaléna Pichlerová, PhD. (prodekanka pre rozvoj a zahraničné vzťahy), Mgr. Attila Rácz, PhD. (vedúci Katedry spoločenských vied)
- Ing. Zuzana Gallayová, PhD. (Katedra aplikovanej ekológie)
Globálne vzdelávanie - kontext a kritika (Technická univerzita vo Zvolene, CEEV Živica).
Autori: Vanessa Andreotti, Václav Cílek, Juraj Mesík, Tomáš Ryška, Alexander Ač, Andrej Návojský, Branislav Olah, Zuzana Gallayová, Zuzana Labašová, Adam Čajka
Obsah a ukážky z knihy:
http://www.zivica.sk/sk/aktuality/nova-kniha-ktora-sa-nebude-vsetkym-pacit
Verejná diskusia Moc pomoci s Michalom Havranom 5. 2. 2015 v Bratislave
Prečo pomáhame rozvojovým krajinám? Ako naša pomoc mení krajiny? Sme závislí na rozvojovej pornografii? Kedy naša pomoc škodí?
Diskutujúci:
- Tomáš Ryška, český antropológ, autor filmu Děti bílého boha
- Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny
- Andrej Návojský, lektor a metodik, Nadácia Milana Šimečku
- Marie Stracenská, novinárka a lektorka
- Juraj Benca, prorektor pre humanitárne projekty, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
Podujatie zorganizovali pri príležitosti vydaní knihy Globálne vzdelávanie - kontext a kritika Živica v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene a Platformou MVRO. Partnerom podujatia bol sli.do, donorom publikácie Globálne vzdelávanie – kontext a kritika SlovakAid.
Kniha Globálne vzdelávanie – kontext a kritika nastoľuje otázky, ktoré nie sú vždy príjemné a spochybňuje často zaužívané presvedčenie. Nebolo ale cieľom zostaviť publikáciu ospevujúcu pomoc „rozvojovým“ krajinám. Skôr snaha vyvolať otvorenú a hlbokú diskusiu o rozvojovej pomoci a vzdelávaní. Pretože nie každá pomoc musí byť vždy skutočným dobrom.
12. 5. 2014 sa Zuzana Gallayová zúčastnila v Bratislave konferencie Kvalita alebo kvantita?, na ktorej Nadácia Milana Šimečku prezentovala výstupy rovnomenného medzinárodného vzdelávacieho projektu zameraného na meranie kvality a dopadu globálneho vzdelávania v školách.Najzaujímavejšou časťou bola panelová diskusia s učiteľkami o skúsenostiach z projektu a workshopy.
Výstavu lektorovali študenti FEE v rámci predmetu Metódy environmentálnej výchovy.
Navštívilo ju spolu 892 návštevníkov - žiaci základných, stredných škôl (40 tried) zo Zvolena, Banskej Bystrica, Pliešoviec, Detvy, Lúčok, študenti a zamestnanci Technickej univerzity vo Zvolene (FEE, DF, LF).
Pozvánka na výstavu zaznela vo FunRadiu a napr. na:
- http://www.hlavnespravy.sk/v-svetovom-supermarkete-kupite-vedomosti-tykajuce-sa-kazdeho-z-nas/230372
- http://www.enviroportal.sk/kalendar-udalosti/den/22-03-2014
- http://www.teraz.sk/regiony/svetovy-supermarket-zvolen/76677-clanok.html
- http://zv-podujatia.com/2014/03/01/svetovy-supermarket-s-lukrativnym-tovarom-zavital-do-zvolena/
- http://zvolen.sme.sk/c/7128931/v-svetovom-supermarkete-kupite-vedomosti.html
- http://beonline.sk/topkywp/?p=345219
- http://www.humanisti.sk/view.php?nazevclanku=ako-suvisia-nase-mobily-s-vojnou-v-kongu&cisloclanku=2014030010
Jednotlive školy si fotky z výstavy zverejnili na svojich webových stránkach.
Ďakujeme CEEV Živica za venovanie publikácií k témam globálneho vzdelávania k výučbe inovovaných predmetov na FEE ich vyučujúcim.
Globálne vzdelávanie sa postupne začína učiť na rôznych univerzitách v Európe, Kanade či na Novom Zélande. Odkrýva globálne prepojenia kultúrnych a historických vzťahov jednotlivých krajín, produkcie, obchodu a spotreby, životného prostredia, politík a existenciálneho kontextu. Vystavuje nás predstave o odlišnej budúcnosti, s ktorou sa budeme musieť vyrovnať v čase prebiehajúcej krízy. Podľa prof. Andreotti „je tu rýchly vlak, ktorý prichádza. Sme lanom priviazaní ku koľajniciam a stále diskutujeme, akej farby je lano... musíme diskutovať o vlaku a robiť veci, ktoré sú relevantné a aktuálne.“
Profesorka Andreotti prednáša na Univerzite v Oulu a 9. – 11. 12. 2013 viedla workshop o globálnom vzdelávaní pre 9 učiteľov a 2 doktorandky Fakulty ekológie a environmentalistiky. Hľadali sme spolu šírku problematiky globálneho vzdelávania, analyzovali jeho obsah, zoznámili sme sa s overenými metodikami, výsledkami výskumu, diskutovali sme o premietnutí globálneho vzdelávania v predmetoch vyučovaným na FEE v súčasnosti ako aj prípravu nového samostatného predmetu Globálne vzdelávanie. FEE tak bude prvou prírodovedne orientovanou fakultou na Slovensku reflektujúcou Národnú stratégiu globálneho vzdelávania v Slovenskej republike (pre roky 2012 – 2016), ktorej cieľom je zvyšovanie povedomia o globálnych témach, ktoré sa týkajú každého jednotlivca, k rozvoju kritického myslenia v týchto témach a k hlbšiemu porozumeniu oblastí, ktoré sa týkajú celého sveta. Globálne vzdelávanie poskytuje priestor na zmenu postojov jednotlivca, posilňuje uvedomenie si vlastnej úlohy vo svete a motivuje ľudí k zodpovednosti.
Workshop sa uskutočnil vo Vzdelávacom centre Zaježová v rámci projektu CEEV Živica „Globálne vzdelávanie na Fakulte ekológie a environmentalistiky“. Bol podporený Slovak Aid v rámci výzvy č. SAMRS/2013/ - Rozvojové vzdelávanie, budovanie kapacít a spolufinancovanie projektov schválených EK v zmysle Národného programu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky na rok 2013.
Ktoré témy globálneho vzdelávania na fakulte učíme? V ktorých predmetoch a ako? Nadväzujeme na seba navzájom? Ktoré témy nemáme zapracované a budeme ich učiť v novom predmete Globálne vzdelávanie? Odpovede na tieto otázky hľadali učitelia Fakulty ekológie a environmentalistiky na poworkshopovom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo 13. 1. 2014.
20. 5. 2014
Stretávame sa a diskutujeme o pokračovaní projektu Globálne vzdelávanie na FEE
v spolupráci so Živicou pripravujeme ďalší projekt :-)